Séria podujatí o tom, ako všelijako ľudia realizujú svoje nápady a robia to, čo ich baví a na čom im záleží, pokračuje. Našimi októbrovými hosťami boli Simona Čechová, Tomáš Halász, Katka Mečiarová a Jakub Ptačin. Porozprávali nám o sebe, svojej práci, radostiach a starostiach, ktoré zažívali a zažívajú. Moderátorom večera bol Ivan Ježík.

Viac o našich hosťoch:

Simona Čechová je slovenská ilustrátorka, rodáčka z Trnavy, ktorá žije a pracuje v Bratislave. Vyštudovala reklamný dizajn v Anglicku a medzinárodný marketing v Škótsku. Ilustrácia ju však postupne napĺňala stále viac a asi 8 rokov sa jej venuje naplno. Má za sebou úspešné spolupráce s VÚB bankou, časopisom Raketa, Divadlom Jozefa Palárika v Trnave, vydavateľstvami Slovart a Ikar a ďalšími subjektmi. Rada spomína na ilustrácie pre vydavateľstvo Monokel, kde s Petrom Michalíkom a Michalom Hvoreckým pripravili knihu Bratislava – Čarovná metropola. Nedávno vydala prvú autorskú knižku pre deti Včelár Jožko. Simona popri kreslení pokračuje vo vyše storočnej rodinnej včelárskej tradícii, má vlastné úle a venuje im veľa času a pozornosti.

Tomáš Halász je aktivista, ex-novinár a profesionálny fotograf, ktorý sa venuje najmä reportážnej a aktivistickej fotografii. Do povedomia širšej verejnosti sa dostal vďaka fotoeseji Cesta do paláca, v ktorej zachytil prezidentskú kampaň Andreja Kisku. Získal za ňu viacero prestížnych ocenení (Foto roka 2014, Czech Press photo 2014, Novinárska cena 2014). Snaží sa o presah od dokumentovania k ovplyvňovaniu zmeny. Dokumentoval príbehy rodín na pokraji chudoby, či s ťažko chorými deťmi, ľudí bez domova, mládež z detských domovov, nespravodlivé zaobchádzanie polície s Rómami a mnoho iných. Dlhodobo spolupracuje s neziskovými projektmi, ktoré považuje za zmysluplné. Chápe, že aj umelecké abstrakcie majú význam, ale verí, že dokumentárna fotografia dokáže viac – môže niekomu aspoň trochu zlepšiť život. Chcel by preto inšpirovať mladých, aby eticky fotili naozaj dôležité veci.

Katarína Mečiarová vyštudovala psychológiu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a už počas štúdia sa pohrávala s myšlienkou založiť škôlku. Montessori pedagogika ju oslovila tým, že úlohou rodičov či učiteľov nie je podľa nej formovať dieťa, odstraňovať mu z cesty prekážky, alebo ho manipulovať k poslušnosti, ale skôr urobiť všetko pre to, aby vlastnými silami a svojím tempom získavalo nové vedomosti a zručnosti, zžívalo sa so svetom, ktorý ho obklopuje. Katka získala potrebné vzdelanie a prax, niekoľko rokov úspešne prevádzkuje škôlku Montessori Trenčín, v ktorej s kolegami sama učí. Ak má nejaký voľný čas, rada chodí po slovenských horách a venuje sa ručným prácam, pri ktorých dokonale zrelaxuje.

Jakub Ptačin navrhuje komunikáciu a dizajn značkám a firmám z celého sveta. Dobre navrhnutým prostredím formujeme podľa neho kultúrnosť jednotlivca, či už ide o školy, škôlky, námestia, kostoly, umenie vo verejnom priestore, funkčne navrhnuté nemocnice, úrady alebo webové portály štátnej či verejnej správy, ktoré sú navrhnuté pre nás, nie pre úradníkov. Jakub pracuje v štúdiu Echt. Bol pri zrode a rozvinutí ďalších iniciatív ako napríklad Slovensko.Digital, Mediatechna, obchod Nosene či fast-food Ty Somaru. Niekoľko rokov spoluorganizuje uznávanú By Design Conference venovanú kreatívne zmýšľajúcim ľuďom. Miluje hory, rád bubnuje a štvrtinu času venuje neziskovým projektom bez nároku na finančnú odmenu. Nepovažuje sa za optimistu, skôr si myslí, že je tvrdohlavý realista.

publikum

Voices, n.o.
Gen. Viesta 6
911 01 Trenčín

VOICES

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram