Dá sa na Slovensku robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? Piate pokračovanie trenčianskej série podujatí o tom, ako rozmanito sa dajú realizovať vlastné nápady. Začiatkom júna medzi nás prišli Martin Bajaník, Ján Cifra, Jaromír Flaškár, Veronika Gulášová a Pavol Seriš. Porozprávali nám o sebe, svojej práci, radostiach a starostiach, ktoré pri nej zažívali a zažívajú. Moderátorom večera bol Ivan Ježík.
Viac o našich hosťoch:
Martin Bajaník vyštudoval dizajn na VŠVU v Bratislave, pôsobil vo viacerých reklamných agentúrach a je autorom vizuálnych identít konceptov ako SHTOOR, Foxford či YEME plnochutné potraviny. V roku 2015 odišiel z vlastnej reklamnej agentúry Brandy a založil grafické štúdio Pekne & Dobre. Dobrý dizajn nevníma len ako pekný obrázok a pri tvorbe korporátnej identity mu nejde len o logo, farby či písmo. Ako dizajnér používa výtvarné prostriedky na vytvorenie množiny symbolov s vlastným významom, akejsi štruktúry podobnej jazyku. Za svoju prácu má viacero ocenení. Porota Zlatého klinca 2018 mu udelila špeciálnu cenu Art Prix za vizuálny koncept pre potraviny Yeme. Je členom Art Directors Club Slovakia a predsedom Únie grafických dizajnérov Slovenska.
Ján Cifra verí, že problémy vyriešime, ak sa budeme o nich priamo a otvorene rozprávať. Je výkonným riaditeľom spoločnosti Websupport.sk, ktorá pôsobí v štyroch európskych krajinách. Súperenie s dvoma bratmi o pozornosť rodičov ho naučilo prekonávať sa a byť asertívnym. Veľa skúseností získal riadením tímov v nadnárodných IT spoločnostiach aj ako mentor začínajúcich startupov v Bratislave, Bruseli či Londýne. Pred nástupom do Websupportu pracoval tri roky v Piano Media. Rád číta knihy, pozerá filmy a chcel by si nájsť viac času na šport. Dcére doma hovorí svoj názor na veci, no zároveň ju povzbudzuje objavovať iné názory tak, aby si vytvorila vlastný pohľad, aj keby bol opačný ako jeho.
Jaromír Flaškár učí biológiu a geografiu na ZŠ Mládežnícka v Púchove. Akademické výsledky nevníma ako to najdôležitejšie. Snaží sa predovšetkým vychovávať samostatne a kriticky mysliacich mladých ľudí ohľaduplných k druhým a k prírode. Pri vyučovaní využíva rovesnícke vzdelávanie a rád so žiakmi tvorí krátke videá. Uspel s nimi v súťažiach Skvelé zelené video a Mladí reportéri pre životné prostredie. Jeho projekt získal podporu v pilotnom ročníku programu Nadácie ZSE Výnimočné školy. Televízny program veľmi nesleduje. Vo voľnom čase s obľubou hráva volejbal, ale trávi ho rád najmä s manželkou a tromi deťmi prácou okolo domu a výletmi do prírody.
Veronika Gulášová je marketérka a projektová manažérka, bola šéfkou kampane zvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej. Počas štúdia pracovala v PR agentúre Seesame a neskôr spoluorganizovala najväčší slovenský festival Pohoda, kde sa viac ako 4 roky starala o festivalové partnerstvá. Od leta 2017 viedla eventovú agentúru PS:Events. Po roku dostala ponuku viesť prezidentskú kampaň. Radila sa s priateľmi, či do toho má ísť, a dnes je rada, že ponuku prijala. V doterajších zamestnaniach zažívala aj obavy a napätie, no aj do takých situácií šla vždy naplno a najlepšie, ako vedela. Naučila sa, že sa môže spoľahnúť na tím a požiadať o pomoc, ak ju potrebuje. Je optimistka a má rada ľudí, pestrosť a stres.
Pavol Seriš maturoval na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne a po magisterskom štúdiu angličtiny a nórčiny na Masarykovej univerzite absolvoval Ateliér klaunské scénické a filmové tvorby na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V roku 2017 na JAMU dokončil i doktorandské štúdium a momentálne na nej pôsobí ako pedagóg. Ešte počas štúdia jazykov veľa cestoval, začal sa venovať divadlu a spolu s Jurajom Hubinským založili autorské divadelné zoskupenie Neandrtal Teatr. Svoje skúsenosti rozvíja ďalej. Ako autor a tvorca skúma možnosti a hľadá hranice divadla jedného herca. Vo svojom autorskom divadle mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu a tanec. K jeho piatim monodrámam Chutilo vám, páni?, Zo ZOO, Autor, Pri kase a Samko Tále pribudla nedávno šiesta inscenácia Pozemšťan, ktorá mala premiéru v apríli 2019 v Divadle Bolka Polívky v Brne.