Dá sa na Slovensku robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? Na aprílové pokračovanie trenčianskej série podujatí o tom, ako rozmanito sa dajú realizovať vlastné nápady, medzi nás prišli Vlado Ďurajka, Petra Kotuliaková, Zuzka Ščepková, Alexander Topilin a Jakub Vríčan. Porozprávali nám o sebe, svojej práci, radostiach a starostiach, ktoré pri nej zažívali a zažívajú. Moderátorom večera bol Ivan Ježík. Projekt Na vlastných nohách podporuje Nadácia Orange a pripravujeme ho spolu s Triple Fingers a ďalšími kamarátmi.
Viac o našich hosťoch:
Vlado Ďurajka je hudobný skladateľ a grafický dizajnér. Odmalička rád listoval v mapách a premýšľal, že bude vodičom tiráka. Vyštudoval strojárenskú priemyslovku, náhodou sa však dostal k dizajnu, sám sa všeličo naučil a niekoľko rokov pracoval ako Art Director v reklamnej agentúre Istropolitana Ogilvy. S kapelou Autumnist patria k uznávaným značkám doma aj v zahraničí. Hoci Vlado býva v Bytči, ostatní členovia Mates Homola, Martin Turzík, Juraj Kocnár a Peter Kohout žijú v Trenčíne. V roku 2009 získali na Radio_Head Awards Cenu kritikov a a tento rok zvíťazili v kategórii Album roka 2018.. Rád by sa vraj ešte pozrel do Nórska, lebo tam kedysi oberal čerešne a veľmi mu chutili.
Petra Kotuliaková nemá rada predsudky, aj preto dlhodobo podporuje ženy, aby sa nebáli informatiky. Je zakladateľkou a riaditeľkou organizácie Aj Ty v IT, ktorá úspešne ukazuje dievčatám na celom Slovensku, že aj ony štúdium informatiky zvládnu, môžu si po ňom nájsť zaujímavú prácu s dobrým príjmom a možnosťou jej skĺbenia s kvalitným rodinným životom. Myslí si, že schopnosť predať sa je preceňovaná. Viackrát stretla ľudí, ktorí podľa svojej prezentácie zachránili zemeguľu, no potom našla len prázdny obal. V roku 2018 získala ocenenie Central European Startup Awards v kategórii Female Role model of the year. Má rada svoju rodinu, orientačný beh, knihy a diskusie s ľuďmi.
Zuzka Ščepková je z Trnavy, od roku 2013 však býva v Trenčíne. Študovala na stavebnej fakulte v Brne a pred materskou pracovala v Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti. Po narodení dcér sa zapájala do aktivít Materského centra Srdiečko, kde viedla kurz cvičenia s deťmi na fitloptách a Riekankovo. Hľadala aj ďalšie výzvy. Keďže ju vždy inšpirovali tvoriví umelci, domáci výrobcovia a dobrosrdeční ľudia, po návšteve Trnavského vianočného rínku sa v roku 2017 rozhodla s kamarátmi vymyslieť a pripraviť prvý mestský trh Trenčín na korze. Hoci jej plány s občianskym združením Sýkorka čiastočne pribrzdilo onkologické ochorenie, už sa naplno teší z príprav tretieho ročníka, ktorý bude 25. mája 2019.
Alexander Topilin je doktorandom architektúry. Vo svojej diplomovej práci sa ako Trenčan zameral na revitalizáciu železničného mosta cez Váh. V jeho návrhu by mal promenádnu funkciu s prevádzkami, prístav a kyvadlovú dopravu medzi centrom a Zámostím. V projekte Hlava***** sa zase s partiou kamarátov snaží poukázať na prítomnosť a stav desiatok výtvarných diel na území Trenčína, zmapovať a zhromaždiť informácie o výtvarných dielach z rokov 1965 až 1989. Venuje sa aj ilustráciám, hoci ich neštudoval. Baví ho, že to môže robiť spontánne, poctivo, bez zbytočných bariér a očakávaní. Má rád zlý humor a zo športu najmä korčuľovanie. Obmedzených a netolerantných ľudí veľmi nemusí.
Jakub Vríčan vyštudoval športový a strategický manažment. Ako výsledok jeho diplomovej práce vzniklo občianske združenie PureLove, v ktorom vyrába peňaženky z krabíc od džúsov. Svojou kreativitou, ručnou prácou a umením dáva ľuďom podnety na premýšľanie a pomáha prírode. Nič by sme nemali podľa neho využívať jednorázovo. Ak sa dá odpad recyklovať, nie je to odpad, ale surovina. Vo voľnom čase robí workshopy pre deti a dospelých, aby ich inšpiroval k ochrane životného prostredia. Bol súčasťou projektu Vedomá Trnava, ktorý motivoval k životu bez odpadovej stopy a odmeňoval tých, ktorí začali od seba. Kubo žije v Trnave, kde je baristom, barmanom a zároveň prevádzkarom podniku Amnesia.