Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

Na vlastných nohách 3

3€

Podrobnosti

Dátum:
19. februára 2019
Čas:
18:00 - 20:00
Cena:
3€
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Telefón:
0905 889 607
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Galéria Vážka
Mierové námestie 19,
Trenčín,
Webstránka:
www.facebook.com/VazkaGaleriaAKaviaren/

Dá sa na Slovensku robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? Trenčianska séria podujatí o tom, ako rozlične sa dajú realizovať vlastné nápady, pokračuje! Vo februári medzi nás prišli Marek Hattas, Miša Chmelíčková, Peter Michalík, Štefan Oliš a Zuzana Vasková. Porozprávali nám o sebe, svojej práci, radostiach a starostiach, ktoré pri nej zažívali a zažívajú. Moderátorom večera bol Ivan Ježík.

Viac o našich hosťoch:

Marek Hattas je primátor mesta Nitra, programátor, zakladateľ a riaditeľ kultúrneho centra Hidepark. Vyrastal v deväťdesiatych rokoch. Doba a rodičia ho naučili, že pozitívny príklad, dobrá energia a poctivosť dokážu veľa zmeniť. Za vytvorenie inšpiratívneho verejného priestoru Hidepark Nitra, v ktorom sa miestne komunity realizujú v oblasti športu, umenia a ekológie, získal v roku 2015 ocenenie od Nadácie Orange. Marek verí, že Nitra môže byť funkčným a moderným mestom, o ktoré sa ľudia budú zaujímať, a v ktorom budú žiť radi. Je ženatý, má syna Maxa a dcéru Alicu.

Miša Chmelíčková je vyhľadávaná grafická dizajnérka a ilustrátorka z Bratislavy. Robí vizuálne identity, brandingy a logotypy, vie však zalomiť aj knižku. Skúsenosti má s VJ-ingom aj s kresbou izolačnou páskou. Je autorkou značky Planéta 220, cez ktorú prezentuje svoju voľnú tvorbu, vydala už aj niekoľko dizajnov na tričkách a kolekciu printov. Pre obľúbeného klienta Curaprox navrhla limitovanú edíciu zubných kefiek a ako dizajnérka riešila vizuálne aj celý branding Curaprox stanu na festivale Pohoda. Pracovala na identitách podujatí Biela noc či posledných troch vydaniach Urban Marketu, a chystá sa aj na ďalšie ročníky. Jej diela sa popri mestách Slovenska ocitli aj v galériách v Londýne, Poznani, Prahe či Zlíne.

Peter Michalík vyštudoval filozofiu, anglický jazyk a literatúru. Má rád knihy a mestá, a tieto dve vášne prepája v profesijnom aj osobnom živote. Niektorí si ho pamätajú ako moderátora Rádia Devín, mnohí ho však poznajú najmä ako vydavateľa a zakladateľa Bratislavského knižného festivalu BRaK, ktorý do roku 2018 viedol ako programový riaditeľ. V tom istom roku sa oženil a rozbehol novú vydavateľskú značku Monokel, zameranú na obrázkové knihy a komiksy. V Literárnom informačnom centre sa venuje propagácii slovenskej literatúry v zahraničí, momentálne najviac čestnému hosťovaniu Bratislavy na medzinárodnom knižnom veľtrhu v Paríži v marci 2019.

Štefan Oliš žije a tvorí v rodnom Trenčíne, kde učí na Strednej umeleckej škole. Venuje sa videu, filmu, multimediálnym projektom, inštaláciám, objektom a grafike. Svojou tvorbou sa snaží (občas aj s iróniou) primäť divákov k zamysleniu sa nad životom, jeho hodnotou, zmyslom, medziľudskými vzťahmi či paradoxmi v spoločnosti. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych výstav, projektov a festivalov. V roku 2009 s Lukášom Matejkom založili občianske združenie TRAKT. Aktivity širokého tímu mladých ľudí sú spojené s umením a kultúrou. Darí sa im ukazovať, že súčasné umenie môže zaujímavo prenikať cez interaktívne formy, inštalácie, digitálne eventy a vjingové projekcie do verejného priestoru.

Zuzana Vasková rada pozoruje svet okolo seba, rada objavuje krásu, ktorá nie je zjavná, číta, počúva, a keďže sa to inak nedá, aj rozpráva. Učí slovenský jazyk, literatúru a dejepis na Gymnáziu v Púchove. V slovenskom školstve občas prežíva to, o čom hovoril Gagarin – stále nevie, či je prvý človek alebo posledný pes. Hoci je učiteľka, nie vždy je poučiteľná. Obľubuje svojich študentov, ale pred letom ráta, koľkokrát sa ešte vyspí a budú prázdniny. Okrem toho je úplne obyčajná, skôr idealistka ako realistka, občas píše básne, chodí po kaviarňach, do kina, v poslednej dobe sa najviac teší z toho, že môže zaspávať a prebúdzať sa v Trenčíne.