Koncom septembra sme sa rozprávali s fotografkou a scenáristkou Janou Gombikovou a s tanečníkom a choreografom Lackom Cmorejom. Povedali nám, ako sa majú a čo robia, ako sa k tomu dostali, kto im pomáhal a čo sa pri tom naučili, a možno aj to, čo čítajú, čo počúvajú a ako oddychujú. Jesennú sériu pripravujeme v spolupráci s Triple Fingers, Coffee Sheep, Nadáciou Orange a Nadáciou ZSE.

Viac o našich hosťoch:

Rodáčka z Trenčína, Jana Gombiková, vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a fotografiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opave. Pracuje ako scenáristka, redaktora, editorka a ako fotografka spolupracuje s rôznymi platformami a neziskovými organizáciami. Venuje sa hlavne dokumentárnej fotografii, spracováva témy individuálnej a kolektívnej pamäte, identity a subjektívnej skúsenosti, často pracuje s kombináciou textu a obrazu. Je členkou redakčnej rady portálu fjúžn.sk, Nadácie Milana Šimečku a platformy www.dokumentmagazín.sk o slovenskej fotografii. Momentálne sa venuje novozaloženému kreatívnemu centru For maat. Na vlastných nohách nám porozpráva o živote v Portugalsku či o skreslenej pravde „úspešných instagramových príbehov”. Okrem svojich zážitkov a úvah sa Jana podelí aj o svoju fotografickú tvorbu, ktorú si premietneme na plátne.

Ladislav Cmorej vyštudoval Pedagogickú fakultu UKF v Nitre a od roku 1998 sa venuje profesionálne tancu a divadlu ako interpret, choreograf a pedagóg. Účinkoval v muzikáloch, tanečných a divadelných predstaveniach, v mnohých komerčných a televíznych programoch. Spoluprácou so skupinami a tvorcami najrôznejších žánrov, od hiphopu po folklór či súčasný tanec, sa vyprofiloval na nekonvenčného choreografa. Založil a umelecky vedie profesionálne tanečné zoskupenie CreDance. Venuje sa rómskym deťom a mládeži v rámci nadačného programu Divé maky. Čoraz viac pracuje v divadle, pripravil a režíruje výnimočné tanečno-divadelné predstavenie Malý princ. Koncom roka 2020 ho zasiahol prúd vysokého napätia, no vďaka lekárom, rodine, priateľom a silnej vôli sa mohol vrátiť ku svojej práci. Lacko je otcom dvoch chlapcov Samka a Kamila, jeho manželka Marcela je hudobníčka, známa z Kapely roka či z Radošinského naivného divadla.

Jana Gombiková počas rozhovoru

Voices, n.o.
Gen. Viesta 6
911 01 Trenčín

VOICES

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram