S novinárkou Magdalénou Vaculčiakovou sa pozrieme do rozvíjajúcich sa krajín na opačnom konci sveta, v ktorých sa pestuje či vyrába to, čo my spotrebúvame.
Vydáme sa za kolumbijskými banánmi a kakaom a budeme sledovať ich cestu až na európsky kontinent. Pozrieme sa na to, v akých podmienkach žijú kambodžské dievčatá, čo vyrábajú možno aj naše topánky, a čo im hrozí v práci i mimo nej. Zistíme, prečo sa v Indonézii sójový syr vyrába z americkej sóje, hoci Indonézania pestujú svoju, či ako sa dá v krajine eticky pestovať a obchodovať kokosový cukor. V indickom Assame zájdeme na čajové plantáže a povieme si o podmienkach tých, čo pre nás trhajú každý deň najjemnejšie čajové lístky. V Mexiku sa stretneme s komunitou žien, ktoré ručne vyrábajú keramiku.
To, že v dnešnom globálnom svete všetko so všetkým súvisí, nie je novinka. Ale možno vás prekvapí, s kým konkrétne sme prepojení, a ako.
Cez príbehy a fotografie zájdeme za ľuďmi v Indonézii, Mexiku, Kolumbii, Indii i Kambodži. Dozvieme sa o tom, ako funguje reťazec, cez ktorý sa ku nám dostávajú veci z opačného konca sveta, a že obchodovanie môže byť aj etické. Na neformálnej prednáške zistíte, že prispieť k zmene vo svete nie je nemožné - ako spotrebitelia máme veľkú silu, keď vieme, odkiaľ pochádza to, čo (si) užívame. Stačí sa zaujímať...
Magdaléna Vaculčiaková je novinárka na voľnej nohe. Venuje sa najmä globálnym témam, ľudským právam a zodpovednému cestovaniu. Jej texty uverejňujú viaceré slovenské a české médiá. Od roku 2014 žije prevažne v menej rozvinutých krajinách Južnej a Juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky. Spoločne s priateľom - fotografom Noelom Rojo sa venujú novinárskemu projektu Ženy, ktoré zostali. V rámci neho zbierajú po svete príbehy žien, ktoré zostali vo svojich krajinách po tom, ako ich muži emigrovali. Pripravuje tiež sprievodcu Indonéziou pomaly pre cestovateľov, ktorí chcú krajinou putovať citlivo k miestnej kultúre a životnému prostrediu.
Vstup na podujatie je voľný.