Môj malý biznis: prvý krok
Galéria Vážka Mierové námestie 19,, TrenčínInšpiratívne rozprávanie Tigrana Aleksanyana pre všetkých, ktorí naberajú odvahu realizovať vlastný nápad, alebo hľadajú podnety a premýšľajú nad tým, ako začať podnikať.
Inšpiratívne rozprávanie Tigrana Aleksanyana pre všetkých, ktorí naberajú odvahu realizovať vlastný nápad, alebo hľadajú podnety a premýšľajú nad tým, ako začať podnikať.
Interaktívna prednáška Martina Čajka a Michala Šoltésa z projektu Otvorená hra o každodennej manipulatívnej komunikácii v rôznych medziľudských vzťahoch a účinnej obrane pred ňou.
Otvorený rozhovor s Andreou Hugáňovou a Pavlom Ščasným, skúsenými odborníkmi a terénnymi sociálnymi pracovníkmi zo Združenia STORM, o drogách a závislostiach, represii a prevencii, nízkoprahovej filozofii a bezpečných mestách.
Oflajn je moderný mestský kvíz o histórii a súčasnosti Trenčína a iných zaujímavostiach. Aj v októbri sme sa stretli, vypli mobily, trochu sa zabavili, niečo sa naučili a spolu pomohli dobrému nápadu.
Ako realizovať vlastné nápady a robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? V dvojhodinovom moderovanom programe nám 5 rečníčok a rečníkov porozprávalo o svojej práci a skúsenostiach.
Mestský kvíz o histórii a súčasnosti Trenčína spája ľudí rôzneho veku, profesií a záujmov. Aj v januári sa stretneme, vypneme mobily, trochu sa zabavíme a niečo sa naučíme.
Premietanie filmu Ostrov hudby a rozhovor s jeho režisérkou a producentkou Martinou Slovákovou, autorom námetu Richardom Čermákom a Martinom Turzíkom z hudobného vydavateľstva Deadred Records.
Dá sa na Slovensku robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? Vo februári sa s nami o svoje skúsenosti podelili Marek Hattas, Miša Chmelíčková, Peter Michalík, Štefan Oliš a Zuzana Vasková.
Ďalšie pokračovanie zábavného kvízu o histórii a súčasnosti nášho mesta. Aj v marci sme sa stretli, vypli mobily, trochu sa zabavili a niečo sa naučili.
Otvorená diskusia o poruchách príjmu potravy. Rozprávali sme sa s psychiatričkou Martinou Paulinyovou, nutričnou terapeutkou Ivanou Kachútovou a študentkou Valentínou Sedilekovou, ktorá prešla anorexiou, ortorexiou a bulímiou a založila projekt Chuť žiť.
Dá sa na Slovensku robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? V apríli sa s nami o svoje skúsenosti podelili Vlado Ďurajka, Petra Kotuliaková, Zuzka Ščepková, Alexander Topilin a Jakub Vríčan.
Večer plný nápadov, ako sa správať ohľaduplnejšie a šetrnejšie k našej planéte, aby sa z nej tešili aj budúce generácie. Porozprávali sme sa so Zuzkou Vakošovou (Zero Waste Trenčín), Martinou Novotovou (BEZOBALiS) a Tomášom Šmátralom (Prales deťom).
Mestský kvíz o histórii a súčasnosti Trenčína spája ľudí rôzneho veku, profesií a záujmov. Štartovným z piateho vydania sme spolu podporili terapeutické aktivity občianskeho združenia OZ Hipoško.
Podvečerná diskusia s Luciou Dubačovou a Michaelou Kučovou o tom, ako sa navzájom ovplyvňujú umenie, kultúra a moderné technológie a kam to všetko povedie.
Dá sa na Slovensku robiť to, čo máme radi a na čom nám záleží? V júni sa s nami o svoje skúsenosti podelili Martin Bajaník, Ján Cifra, Jaromír Flaškár, Veronika Gulášová a Pavol Seriš.
Jedinečné rozprávanie Zuzany Novodvorskej o pozoruhodnej histórii a charakteristickej atmosfére trenčianskej pasáže Zlatá Fatima.
Pokračovanie série podujatí o tom, ako rozmanito sa dajú realizovať vlastné nápady. Hosťami Ivana Ježíka boli Marika Beňadik Majorová, Veronika Miščíková, Peter Kohout a Ján Urban.
Mestský kvíz o histórii a súčasnosti Trenčína spája ľudí rôzneho veku, profesií a záujmov. Štartovným sme v septembri spoločne podporili Aliis – denný stacionár pre ľudí s mentálnym postihnutím.
Rozhovor s klinickým psychológom a psychoterapeutom Gabrielom Hrustičom a vesmírnou učiteľkou Júliou Jánošíkovou o strachu, lenivosti a konformite v našich životoch a o tom, čo s tým môžeme urobiť.
Pokračovanie série podujatí o tom, ako všelijako ľudia realizujú svoje nápady a robia to, čo ich baví a na čom im záleží. Našimi októbrovými hosťami boli Simona Čechová, Tomáš Halász, Katka Mečiarová a Jakub Ptačin.
Mestský kvíz o histórii a súčasnosti Trenčína spája ľudí rôzneho veku, temperamentu, profesií a záujmov. Štartovným sme v októbri spoločne podporili vzdelávacie aktivity Lesného klubu Handrbolka.
Rozhovor o kritickom myslení a osobnej viere so slovenským teológom a publicistom Mirom Kocúrom a šachovým veľmajstrom Jánom Markošom, vyštudovaným evanjelickým teológom.
Pokračovanie série podujatí o tom, ako ľudia realizujú svoje nápady a robia to, čo ich baví a na čom im záleží. Našimi hosťami v januári boli Marianna Masaryková, Martin Staňo, Tomáš Ulej a Anetta Vaculíková.
Rozhovor s odborníkom na umelú inteligenciu Jurajom Jánošíkom o tom, ako pokročilé technológie ovplyvnia náš život, pracovný trh či kybernetickú bezpečnosť.
Februárový mestský kvíz spájajúci ľudí rôzneho veku, temperamentu, profesií a záujmov podporil aktivity Trenčianskej nadácie.
Rozhovor s výskumníčkou Evou Taračovou a klinickým psychológom Martinom Milerom o dozrievaní, úlohách a výzvach súčasných slovenských mužov.
Akí sú introverti? Rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom o tichej kráse, vnútornej sile a zaujímavom živote introvertov.
Aprílový mestský kvíz podporil Trenčianske autistické centrum ProAutis a prebehol onlajn.
Rozhovor s Janom Převrátilom o kultúrnej sociológii a prepájaní poznania sociálnej vedy s komunikáciou značiek.
Stretnutie na káve, s dobrou hudbou, poéziou a rozhovormi - z pohodlia vašej obývačky. Venované všetkým ako naše poďakovanie za vzájomnú podporu v tejto neľahkej situácii.
Rozhovor s Radomírom Masarykom, prorektorom pre vonkajšie vzťahy na Univerzite Komenského v Bratislave.
Desiaty kvíz bol opäť onlajn a potešilo nás, že sa popri domácich pridali aj ľudia z iných miest. Dobrovoľným vstupným sme podporili celoslovenský študentský časopis o umení a kultúre HMOTA.
Druhé multižánrové podujatie vysielané do vašich obývačiek s Jergušom Oravcom, Kristínou Mihaľovou a Jakubom Šedivým, Divotvorbou a ďalšími zaujímavými hosťami.
Jedenásty kvíz bol opäť onlajn, mal viac hudby a podporil Priestor, ktorý dáva život zabudnutým miestam Trenčína.
Deviate stretnutie série podujatí o tom, ako ľudia realizujú svoje nápady a robia to, čo ich baví a na čom im záleží. Našimi hosťami budú Peter Bátor, Lucia Pašková a Peter Velits.
Rozhovor Ivana Ježíka s etnologičkou Zuzanou Panczovou z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.
Dobrovoľné štartovné z kvízu pomôže skautom a skautkám z 93. prístavu Tortuga Trenčín.
Rozhovor Ivana Ježíka s lentológom Viktorom Suchým z Kabinetu pomalosti v Novej Cvernovke.
Dobrovoľné štartovné z kvízu pomôže rozvoju chránenej dielne Baliareň Na Ceste.
Rozhovor Ivana Ježíka s Aňou Ostrihoňovou, prekladateľkou a zakladateľkou vydavateľstva Inaque.
Rozhovor s lekárom Tomášom Havranom o budúcnosti medicínskeho vzdelávania.
S Ozom Guttlerom o bubnovaní, telefonovaní, kapelách, rádiách, šéfovaní a všeličom možnom.
S Michalom Molčanom o kávovej kultúre, karate, cestovaní, časopise Standart a všeličom možnom.
S Ninou Kohoutovou o hudbe, Trenčíne, Londýne, spoluprácach, vlastnej tvorbe a všeličom možnom.
S Marekom Mansellom, ambasádorom vzdelávacieho programu ENTER, o formách pomoci študentom a pedagógom.
S Peťom Sedláčikom o fotografovaní, cestovaní, podnikaní, rozhodovaní a všeličom možnom.
S Marekom Madrom o mladých ľuďoch, futbale, väzeniach, duševnom zdraví a všeličom možnom.
S Janou Džejny Šlinskou o knihách, náladách, hudbe, koláčikoch a všeličom možnom.
Rozhovor s Branislavom Moťovským, primárom a prednostnom Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.
S Dušanom Matuškom o vzdelávaní, podnikaní, mýtoch a faktoch o bitcoine a všeličom možnom.
S klinickou psychologičkou a psychoterapeutkou Lenkou Rušarovou o otázkach týkajúcich sa nášho sebavedomia.
S Petrom Ďurišom o dobrých životopisoch, budúcnosti personalistiky, návrate do Trenčína a všeličom možnom.
S Grétkou Pavlovovou o ľuďoch, Atmosfére, Bystrinách, vďačnosti a všeličom možnom.
S Oljou Triaška Stefanović o fotografovaní, umení, histórii, domovoch a všeličom možnom.
S Maťou Slivkovou o pohodlných pyžamách, motívoch, príbehoch a všeličom možnom.
S Martinou Bartošíkovou o elegantnej minimalistickej dámskej móde a všeličom inom.
S Veronikou Húserkovou o keramike, tvorení a učení pri deťoch a všeličom možnom.
S Katarínou Ofúkanou o včelách, úľoch, mede, deťoch a všeličom možnom.
S Jozefom Bukovčákom ml. o doskách, šarkanoch, chytaní vetra a všeličom možnom.
So sociologičkou a výskumníčkou Elenou Gallovou Kriglerovou o názoroch a pocitoch mladých ľudí.
S psychiatričkou a psychoterapeutkou Magdou Frecer o životoch dnešných mladých dospelých.
S Martinom Mojzešom z Nexteria Leadership Academy o programoch mimoškolského vzdelávania.
S Maťom Kvasňovským o softvérovom dizajne, Londýne, kreslení, basketbale a všeličom možnom.
S Katou Sedlak o fotografii, deťoch, náhodách, Piešťanoch, galérii, Priestore 21 a všeličom možnom.
S Barborou Babicovou o Madride, textoch, škole, kultúre, manželstve so Španielom a všeličom možnom.
So spisovateľom a šachovým veľmajstrom Jánom Markošom o ľudskosti v dobe médií, technológií a vedy.
S psychologičkou Petrou Brandoburovou otvorene o živote starých ľudí teraz a v budúcnosti.
S lektorom a konzultantom Martinom Poliačikom sa porozprávame o intelektuálnej poctivosti a o tom, prečo a ako kultivovaním myslenia a komunikácie jednotlivcov môžeme prispieť ku kultivovaniu spoločnosti.
S Janom Horváthom, autorom osnov digitálneho vzdelávania na Lýceu C.S. Lewisa a spoluzakladateľom projektu Informatika 2.0. sa rozprávame o zmenách v digitálnom vzdelávaní na našich školách a podpore pre pedagógov.
S Arnoldom Kissom, ktorý pôsobí v Maxman Consultants, vedie projekt Greenpower Slovakia a ocitol sa aj v najnovšom rebríčku Forbes 30 pod 30, sa rozprávame o zvyšovaní odolnosti a schopnosti reagovať na zmeny v dnešnom VUCA svete.
Nika Kotláriková a Ivan Ježík sa rozprávali s Martinom Liptákom a Samuelom Kováčikom o tom, ako sa dostali k tomu, čo robia, čo všetko sa naučili, ako sa majú, ale aj to, čo čítajú, čo počúvajú a ako oddychujú.
S Branislavom Siklienkom z Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru sa rozprávame o tom, ako môžeme aspoň čiastočne kompenzovať prírode to, čo jej svojou činnosťou berieme.
V májovom pokračovaní série Na vlastných nohách sa Nika Kotláriková a Ivan Ježík rozprávali s Mirkou Uhnak a Petrom Konečným.
Odmalička učíme deti, že klamať sa nemá, klameme však všetci. Klamanie je sociálny fenomén, s ktorým sa stretávame každý deň. S Lenkou Uherovou sme sa rozprávali o psychológii lži, o tom, prečo, kedy a ako klameme druhých a možno aj samých seba.
V treťom pokračovaní jarnej série sa Nika Kotláriková a Ivan Ježík rozprávali s Lujzou Lehockou a Michalom Zahornackým.
Od viacerých z nás sa v práci očakáva, aby sme dokázali prezentovať aj pred väčším množstvom neznámych ľudí. S trénerkou mäkkých zručností Simonou Horváth sa rozprávame o tom, ako pred publikom hovoriť s väčšou ľahkosťou, interaktívne a zdravo sebavedome.
Vo štvrtom pokračovaní jarnej série sa Nika a Ivan rozprávali s Dominikou Rusnákovou a Šimonom Latkóczym.
V tretiu júlovú sobotu sa v záhrade pri pražiarni stretli milovníci dobrej kávy, gramofónových platní a zaujímavých príbehov. Hosťom Ivana Ježíka bol Ondrej Slivka z Vinyl-LAB records, ktorý porozprával o dobrodružstvách na ceste za svojím snom.
Pre tých, čo radi maškrtia, no zároveň chcú pri príprave obľúbených pokrmov produkovať čo najmenej odpadu, sme pripravili stretnutie so Zuzanou Burýškovou, spoluzakladateľkou trenčianskeho Obchodíku bez obalu.
Ako nám môže pomôcť cvičenie jogy a za čo zodpovedajú jednotlivé akupunktúrne body v našom tele? Odpovede na tieto otázky sme sa dozvedeli od certifikovaného inštruktora jogy a kvalifikovaného fyzioterapeuta Jiřího Alexu.
Čo dnes deti a mladí ľudia radi čítajú? Hľadajú v knihách napínavé dobrodružstvá, vedecké objavy, láskavosť či najmä pútavé obrázky? O tom a mnohom ďalšom sme diskutovali s mladou spisovateľkou a filmárkou Soňou Balážovou.
S koučkou, lektorkou a behaviorálnou strategičkou Veronikou Šustrovou objasníme, prečo sme menej racionálni a logickí, ako si myslíme, vysvetlíme osem konkrétnych kognitívnych skreslení a povieme si, v čom nám ich spoznávanie môže pomôcť.
Názor, že už nemôžeme nikomu nič veriť, nie je ojedinelý. S psychológom Matúšom Grežom z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV sa rozprávame o tom, prečo a ako budovať dôveru v spoločnosti.
V septembri sme sa rozprávali s fotografkou a scenáristkou Janou Gombikovou a s tanečníkom a choreografom Lackom Cmorejom. Povedali nám, ako sa majú a čo robia, ako sa k tomu dostali, kto im pomáhal a čo sa pri tom naučili.
V ďalšom pokračovaní série sa porozprávame s Juliánom Gerhartom, ktorý založil a vedie vzdelávací projekt Zmudrisk a s trénerom a fyzioterapeutom Jakubom Igazom rozvíjajúcim svoju značku Rozhýb to. Ak radi spoznávate zaujímavých ľudí, príďte sa pozrieť.
Súčasťou nevyužívaného majetku samospráv sú priestory, ktoré by mohli byť regenerované v prospech lokálnych komunít. S Borisom Melušom z Nadácie Cvernovka budeme hovoriť o rôznych funkciách verejného priestoru a o tom, ako a za čo by sme ho mohli zveľadiť.
Tretie jesenné pokračovanie série bude o matematike, hudbe a radosti. Hosťami večera budú Zuzana a Peter Berovci, autori učebníc matematiky a iných kníh z vydavateľstva LiberaTerra, a Juraj Holoda, trenčiansky hudobník, skladateľ a producent.
S psychologičkou Luciou Záhorcovou z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV sa rozprávame o sebakritike, odpustení a prehlbovaní empatie k sebe samému.
Michaela Pobudová z Mareeny a Ivan Ježík z Voices sa po pracovných skúsenostiach v zahraničí vrátili na Slovensko. V rýchlej dobe plnej nedôvery a zmien sa snažia prinášať medzi ľudí rozum, pokoj a ohľaduplnosť.
Netradične v nedeľu, niekoľko dní pred 4. vydaním koncertného podujatia ROZHRANIE acoustic sessions, sa stretneme s jeho organizátormi Veronikou Kostkovou a Chrisom Ellysom. Najprv sa s nimi porozprávame a potom nám obaja zahrajú a zaspievajú.
Ako zvládame veci, ktoré sa nám v minulosti stali, ale nemali sa stať, a tie, ktoré sa naopak nestali, ale sa stať mali? S psychiatričkou a psychoterapeutkou Magdou Frecer sa rozprávame o terapeutických metódach pri liečbe nespracovaných traumatických zážitkov.
V čom spočíva naša vnútorná spokojnosť a akým spôsobom života ju chceme dosahovať? Prečo potrebujeme nájsť rovnováhu medzi konaním a vnímaním? S lektorom a spisovateľom Jánom Markošom, autorom kníh Sila rozumu v bláznivej dobe, Medzi dobrom a zlom a Bližšie k sebe, sa rozprávame o dobre a pravde, o prírode a o vzťahoch, ktorými je pospletaný svet.
So zakladateľom New School Communications Gabrielom Tóthom hovoríme o spojení umelej inteligencie a elfov, o prínosoch kultivácie diskusií a o tom, ako môžu neziskovky vďaka NF Telekom získať bezplatnú moderáciu svojich sociálnych sietí.
S mladým úspešným podnikateľom Adamom Dostálom zo spoločnosti GRIG sa rozprávame o tom, aké prínosy pre človeka a planétu má konzumácia zdravých potravín z jedlého hmyzu.
S lektorkou, zbormajsterkou a pedagogičkou Oľgou Bystrianskou, ktorá je v top desiatke finalistov ceny Učiteľ Slovenska 2023, sa rozprávame o tom, aký široký potenciál a prekvapujúce prínosy má hudobná výchova a čo všetko ju naučil medzinárodný vzdelávací program Superar.
Sebaúcta je uznanie vlastnej hodnoty bez akýchkoľvek podmienok. Ak máme niekoho v úcte, vážime si ho, rešpektujeme ho a sme k nemu dobrí. Máme však úctu aj k sebe? S psychoterapeutom, koučom a mediátorom Vladom Hambálkom sa rozprávame o dôležitosti sebaúcty v našich životoch.
Čo treba zmeniť, aby mladí ľudia chceli ostať žiť na Slovensku, prípadne, aby sa sem po štúdiu vrátili? V čom sa zhodujú s občanmi iných európskych krajín? So Zuzanou Hozlárovou, predsedníčkou Študentskej rady vysokých škôl a delegátkou za Slovensko na Konferencii o budúcnosti Európy, sa rozprávame o tom, akú krajinu a akú Európu chcú mladí ľudia.
Čo umelá inteligencia dokáže? Neosprostieme kvôli nej? Má predsudky? O vplyve umelej inteligencie na spoločnosť sa rozprávame s Michalom Bystrickým, manažérom vývoja zo softvérovej firmy Altamira.ai, pedagógom na STU v Bratislave a autorom analytického nástroja pre investorov a obchodníkov Tradiny.
S herečkou Kristínou Turjanovou a vedcom Pavlom Čekanom sme sa rozprávali o tom, ako sa dostali ku svojej profesii, ako sa im v nej darí, čo ich teší a čo ich čaká, aké majú záľuby, hodnoty a názory. Prieniky je zábavná talkshow, ktorá vytvára priestor pre vzájomné spoznávanie sa a zbližovanie. Pozvaní hostia sú výnimoční […]
S farárkou Annou Polckovou a influencerkou Sandrou Svitekovou z Dejepis inak sme sa rozprávali o tom, ako sa im darí vo svojej profesii, ako sa k nej dostali, kto im pomohol, čo ich teší a čo čaká, aké majú záľuby a názory. Dotkli sme sa aj hodnôt a odkazu Nežnej revolúcie: sloboda, demokracia, solidarita či […]